wtorek, 18 marca 2014

DNS-320L - Instalacja Fun Plug 0.7



Dziś opiszę instalację pakietu Fun Plug 0.7 na serwerze DNS-320L. Część wpisu będzie pokrywała się z wpisem o instalacji Debiana jednak tym razem tym razem nie będę instalował tego systemu. Po przewertowaniu zasobów sieci zdecydowałem że powalczę z funkcjonalnościami dostępnymi w tytułowym pakiecie.

Jeżeli na serwerze korzystaliśmy już z pakietu Fun Plug, dystrybucji Debiana lub gdy chcemy rozpocząć zabawę z pakietami od nowa należy zdeaktywować aktualnie uruchomione modyfikacje. W tym celu należy wykonać następującą procedurę:
  • zmieniamy nazwę pliku fun_plug który znajduje w głównym folderze dysku Volume1 na fun_plug.old
  • jeżeli na dysku Volume1 znajduje się folder .bootstrap a w nim plik setup.sh to jego nazwę także należy zmienić na setup.sh.old
  • restartujemy urządzenie
  • po restarcie zmieniamy nazwę folderu ffp znajdującego się na dysku Volume 1 na ffp.old
  • dodatkowo warto zmienić nazwę pliku ffp.log - dzięki temu będziemy pewni że wpisy w logu są z aktualnie uruchomionej wersji pakietu. Plik można także usunąć jeśli historia w nim zawarta za bardzo na nie interesuje.


Warto zauważyć, że tego typu operacje można przeprowadzić np. po to aby zrobić sobie kilka działających wersji pakietu Fun Plug. Nie będą one mogły być uruchomione jednocześnie ale w każdym momencie będzie można się między nimi przełączać zmieniając nazwy folderów i plików analogicznie jak w powyższej instrukcji. Dzięki temu jedna z wersji może być typowo testowa, druga będzie instancją Debiana, a jeszcze inna będzie wersją "stabilną" z której będziemy mogli korzystać na co dzień.

Aby rozpocząć właściwą instalację pakietu należy ściągnąć dwa pliki:



fun_plug
fun_plug.tgz


Pliki umieszczamy w głównym folderze dysku Volume1. Po ich skopiowaniu urządzenie należy zrestartować. Operacja potrwa ok. 2 minut i będzie można uznać ją za zakończoną gdy dioda Power NAS'a przestanie pulsować.

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie na dysku Volume_1 pojawi się folder FFP, oraz dwa pliki - fun_plug oraz ffp.log.

W folderze FFP znajduje się wszystkie "wnętrzności" pakietu Fun Plug. Plik fun_plug jest skryptem uruchamianym przy starcie serwera. Natomiast plik ffp.log zawiera informacje o postępie uruchamiania poszczególnych elementów pakietu.

Kolejnym krokiem jest podłączenie telnetem do serwera. Do tego celu używam Putty(aplikację można ściągnąć stąd)

Po uruchomieniu aplikacji w polu Host Name wprowadzamy adres IP urządzenia i wybieramy Connection Typ - Telnet. Port powinien być ustawiony ustawiony na wartość 23. Adres IP może być w różnych systemach całkiem inny, zazwyczaj automatycznie przydzielony przez router w sieci domowej.



Po kliknięciu w OPEN powinna otworzyć sie konsola ze znakiem zachęty:

sh-4.1#

To co koniecznie trzeba teraz zrobić to skonfigurować połączenie szyfrowane ssh, tak żeby dostęp do serwera był możliwy tylko poprzez autoryzację loginem i hasłem. Wykonujemy po kolei:

usermod -s /ffp/bin/sh root
mkdir -p /ffp/home/root/
sed -ie 's#:/home/root:#:/ffp/home/root:#g' /etc/passwd
pwconv
passwd


Nie przejmujemy się ewentualnymi komunikatami usermod: no changes czy też pwconv: failed to change the mode of /etc/passwd- to 0600

Po wprowadzeniu ostatniej komendy system prosi o podanie hasła dla użytkownika root. Nie muszę chyba tłumaczyć że hasło powinno być raczej trudne do odgadnięcia. Aby upewnić się że wprowadziliśmy prawidłowe hasło możemy spróbować się zalogować wywołując komendę login .

Aby zmiany były widoczne po restarcie serwera należy wykonać skrypty odpowiedzialne za zapisanie konfiguracji w pamięci flash. Wykonujemy kolejno:

wget http://wolf-u.li/u/172/ -O /ffp/sbin/store-passwd.sh
store-passwd.sh


Po wykoaniu ostatniego polecenia ujrzymy komunikat:

Saving Userdata to /usr/local/config/

Na koniec pozostało nadać uprawnienia do uruchamiania dla daemona ssh oraz wymusić jego uruchomienie:

chmod a+x /ffp/start/sshd.sh
sh /ffp/start/sshd.sh start


W tym momencie powinniśmy zrestartować router komenda reboot (lub z panelu WWW) i po zakończeniu bootowania serwera spróbować zalogować się klienty Putty przez SSH (port 22).

Po kliknięciu w OPEN i otwarciu konsoli serwer powinie zapytać nas o login oraz hasło. Jeśli ta operacja się powiedzie należy jeszcze wyłączyć możliwość logowania się do serwer przez telnet:

chmod -x /ffp/start/telnetd.sh


No i to w zasadzie wszystko jeśli chodzi o instalacje samego pakietu. Kolejnym krokiem będzie konfiguracja środowiska, instalacja niezbędnych pakietów. Ale to już w kolejnym wpisie już wkrótce...

4 komentarze:

  1. Witam,
    Mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda i byłby w stanie mi pomóc... Próbuję zainstalować fun_pluga .. ale ,a, problem już przy pierwszym kroku. Pobrałem oba pliki, wrzuciłem na główny katalog serwera robię reset i nic się nie dzieje :(.
    Co może być nie tak?
    Pozdrawiam
    GC

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy po wrzuceniu tych dwóch plików:
    http://wolf-u.li/u/433
    http://ffp.inreto.de/ffp/0.7/arm/fun_plug.tgz

    i resecie na dysku Volume_1 pojawił Ci się folder FFP?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, pobrałem oba pliki i wrzuciłem do głównego katalogu.. Po restarcie nic mi się nie pojawiło. Cały czas widzę te same pliki nie pojawił mi sie folder FFP (jedyne foldery jakie są to te które wrzuciłem już na dysk).

      Usuń
  3. Niestety w domu nie używam już serwera DNS-320L - po kilku latach przerzuciłem się na dużo wydajniejszego QNAP'a.

    Być może ten serwer który masz posiada jakieś nowsze oprogramowanie, w którym nie działa już opisany przeze mnie sposób wgrania Fun Pluga.

    Co do samego serwera - to gdy kupiłem QNAP'a leżał na półce kilka lat ale ostatnio odzyskał drugą młodość. Zainstalowałem na nim alternatywne oprogramowanie dostępne pod tym linkiem:

    https://sites.google.com/site/altfirmware/

    Po jego zainstalowaniu całość zaczęła pracować dużo szybciej. Interfejs jest dużo bardziej responsywny i wydaje się że także transfery znacznie wzrosły.

    OdpowiedzUsuń