wtorek, 8 stycznia 2013

DNS-320L - Instalacja Debiana


Urządzenie D-Linka ma całkiem przyzwoity oryginalny soft. Jednakże po kilkunastu godzinach pracy z nim dostrzegłem dwie główne wady, które przyspieszyły decyzję o instalacji Debiana:

  • wbudowany klient torrentowy jest odrzucany przez tracker którego używam przy ściąganiu plików 
  • serwer UPNP (DLNA) jest dosyć ograniczony, nie odczytuje popularnych plików mkv, poza tym odtwarzanie udostępnionego filmu DIVX zabiera 80 - 90 % czasu procesora



Przed rozpoczęciem instalacji ważna informacja - modyfikacja nie powoduje utraty gwarancji, ponieważ operacja ta polega tylko na odpowiednim spreparowaniu plików i wrzuceniu ich na jeden z dysków umieszczonych w urządzeniu. Jeżeli coś nie wyjdzie zawsze można usunąć pliki z dysku i rozpocząć proces instalacji od początku. 

Poza tym cały czas działają wszystkie oryginalne funkcjonalności urządzenia!


Działa to w taki sposób, że oryginalny firmware podczas uruchamiania próbuje uruchomić skrypt o nazwie fun_plug znajdujący się na dysku Volume_1. Korzystając z tej furtki pewien developer "Fonz" stworzył paczkę zwaną "ffp" (Fonz fun_plug), która zawiera dodatkowe oprogramowanie pozwalające m.in. uruchomić dystrybucję Debiana.

Zacznijmy więc instalacje. Na początek trzeba ściągnąć odpowiednie pliki:



Z archiwum rozpakowujemy dwa pliki które nas interesują:


squeeze.tar.gz

fun_plug.debian


Wszystkie 4 pliki umieszczamy na dysku Volume_1 naszego NAS'a (pliki można umieścić np. za pomoca panelu WWW). Musimy teraz zresetować urządzenie - po zalogowaniu w prawym górny rogu panelu www jest opcja restart(Welcome, admin [ Log out ]).

Restart urządzenia trwa ok. 2 minuty. Operację można uznać za zakończoną gdy dioda Power NAS'a przestanie "mrugać".

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie to na dysku Volume_1 pojawi się folder FFP, zniknąć powinien także plik fun_plug.tgz

W następnym kroku musimy podłączyć się telnetem do naszego NAS'ika. Niezbędny do tego będzie program umożliwiający zdalne połączenie z serwerem. Ja używam Putty(można go ściągnąć stąd)

Po uruchomieniu aplikacji w polu Host Name wprowadzamy adres IP urządzenia i wybieramy Connection Typ - Telnet. Port powinien być ustawiony ustawiony na wartość 23.



Po klinięciu w Open powinno otworzyć się okno konsoli ze znakiem zachęty:

sh-4.1#

Teraz trzeba przejść do dysku Volume_1 i rozpakować archiwum Debiana:

cd /mnt/HD/HD_a2
tar -xf squeeze.tar

W kolejnym kroku "zamieniamy" miejscami pliki fun_plug:

cp fun_plug fun_plug.backup
cp fun_plug.debian fun_plug

I w tym miejscu wiele poradników dotyczących instalacji Debiana na DNS-320 w sieci mówi żeby zrestartować urządzenie. Ja też tak zrobiłem za pierwszym razem i niestety nie mogłem się zalogować ani telnetem ani po SSH. Rozwiązanie, które znalazłem w czeluściach sieci, to dodanie do pliku /mnt/HD/HD_a2/squeeze/etc/init.d/ssh odpowiednich uprawnień.



Wprowadzamy zatem polecenie otwierające edytor tekstowy VI wraz z plikiem:

vi /mnt/HD/HD_a2/squeeze/etc/init.d/ssh

Następnie "dojeżdżamy" kursorem pod linię ### END INIT INFO, naciskamy na klawiaturze klawisz "i" i dodajemy do skryptu dwie linijki:

chmod 700 /var/run/sshd/
chmod 700 /etc/ssh/ssh_*

(można też skopiować tekst do schowka i wkleić do edytora naciskając prawy klawisz myszy).

Następnie naciskamy ESC, wpisujemy :wq. Zmiany powinny zostać zapisane w pliku.

Po tej operacji restartujemy urządzenie. Po inicjalizacji ponownie uruchamiamy Putty z tym że teraz wybieramy typ połączenia SSH. Po kliknięciu open otworzy się konsola, w której wprowadzamy 

login: root 

oraz 

hasło: debian

Po wprowadzeniu system powinien powitać standardowym monitem.



W tym momencie warto  także zmienić hasło root'a wpisując;

passwd

i wprowadzają dwukrotnie nowe hasło.

I to wszystko. Świat Debiana stoi teraz przede mną otworem :-)

4 komentarze:

  1. W razie problemów z pobraniem paczki Debian Squeeze polecam użycie węgierskiego ftp ftp://ftp.dlink.hu/dns/dns-320/driver_software/DNS-320&325_linuxDebian_revA_Squeeze_all_en_20110111.zip

    Przy pierwszym łączeniu przez SSH, jakby domyślne hasło 'debian' nie działało można spróbować 'dlink'.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedno pytanie mnie nurtuje najbardziej, a mianowicie czy po instalacji Debiana istnieje możliwość powrotu do tego niedorobionego panelu przez www gdyby zaszła taka konieczność?

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepraszam że jeszcze raz piszę, ale przypominało mi się, jak się ma sprawa RAID po instalacji Debiana i czy ten panel po www tak właściwie znika czy mamy do dyspozycji i to i to?

    OdpowiedzUsuń