Po udanej instalacji Debiana przyszła chwila refleksji - co dalej? W jaki sposób zainstalować dodatkowe oprogramowanie?
Na szczęście wujek Google pomógł znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Aplikacje w Debianie instaluje się w formie tzw. pakietów. Pakiety to skompilowane źródła programów gotowe do instalacji - mają one w nazwie końcówkę .deb.
Do zarządzania pakietami używa się narzędzi znanych pod wspólną nazwą APT (ang. Advanced Packaging Tool). W skład ich wchodzą programy takie jakie apt-get, apt-cache i inne. Poza nimi istnieje jeszcze jeden przydatny program - aptitude. Jest to nakładka na APT, posiadająca prosty interfejs, z którego można sobie "wyklikać" aplikację. Można oczywiście także uruchamiać ją z linii poleceń.
Pytanie które narzędzie jest lepsze?
Ja zacząłem używać aptitude, ponieważ zapamiętuje instalowane zależności. W przypadku gdy będę chciał odinstalować dowolny pakiet to aptitude zatroszczy się o usunięcie zależnych pakietów które były instalowane wraz z aplikacją. Oczywiście usunie je tylko wtedy gdy nie będą używane przez inne aktywne pakiety.
Przed przystąpieniem do instalacji pakietów należałoby jeszcze wyjaśnić skąd się one biorą. Znajdują się one w tzw. repozytoriach. Repozytoria mogą być oficjalne, nieoficjalne, mogą zawierać pakiety do różnych wersji systemu. Myślę że temat repozytoriów wkrótce opiszę bo wydaje się być on dosyć istotny.
W Debianie lista repo jest zdefiniowana w pliku /etc/apt/sources.list
Po przygotowaniu "świeżej" kopii Debiana (którą opisałem w poprzednim poście) w pliku tym znajduje się tylko jeden wpis:
deb http://ftp.ca.debian.org/debian squeeze main contrib non-free
Proponuje aby ten adres zmienić jak najszybciej. Uruchamiamy vi:
vi /etc/apt/sources.list
"Dojeżdżamy" kursorem do linii w ktorej znajduje się w/w wpis. Wciskamy SHIFT + V i później naciskamy literkę d. Linia powinna zostać usunięta. Po tym naciskami literkę i wprowadzamy następujący wpis:
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze main non-free contrib
Po tym zapisujemy zmiany wprowadzająć :wq
Teraz i za każdym razem gdy chcemy zainstalować jakiś pakiet należy wprowadzić w konsoli:
aptitude update
Po zatwierdzeniu polecenia powinna zostać ściągnięta najnowsza lista pakietów dostępna w repozytorium.
Aby zainstalować pakiet należy wykonać polecenie:
aptitude install nazwa_pakietu
Jeśli chcemy znaleźć jakiś pakiet a nie wiemy jak się nazywa można wpisać z konsoli:
aptitude search nanolubapt-cache search nano
Różnica pomiędzy poleceniami jest taka, że aptitude wyszukuje ciąg znaków tylko w nazwach pakietów a apt-cache search dodatkowo w ich opisach.
Wynikiem w/w poleceń powinna być lista pakietów wraz z ich krótkim opisem.
Instalacja pakietu nano (prosty przyjazny edytor tekstowy) można wykonać wprowadzając:
aptitude install nano
Po wykonaniu polecenia możemy zostać poproszeni o odpowiedzi na różne pytania. Dodatkowo zostaniemy poinformowani jakie dodatkowe pakiety (pakiety zależne) zostaną zainstalowane oraz ile zajmą miejsca na dysku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz